Blog Yazılarınızı Geliştirmek İçin On Basit Yol

 

Blog yayınlarınız, olmasını istediğiniz kadar iyi mi? Belki de fazla yorum ya da ziyaret alamıyorsunuz. Son gönderileriniz harika, ancak bir şeyleri eksikmiş gibi hissediyorsunuz. Bunu geliştirmek için her gönderiyi sıfırdan yeniden yazmak zorunda değilsiniz. Çoğu zaman, birkaç küçük değişiklikle dramatik bir fark yaratabilirsiniz.

İşte bunlardan bir kaçı;

1: Başlığı Güçlendirin

Bazı blog yazarlarının güçlü başlık yazma becerileri vardır; Diğerleri ise bunun için çok mücadele eder. Aklınıza ilk gelen başlığı kendinizi bulursanız bazen de biraz çalışma gerekebilir.

Aşağıdaki başlıkları karşılaştıralım

Daha İyi Blog Yazıları Yazın : Yeterince spesifik değil, okuyucunun bu yazıyı okumasından ne kazanacağını netleştirmiyor.

Blog Yazılarınızı  Geliştirmek için On Yol:  Daha iyi, yine de biraz çok genel.

Bir Dakikada Herhangi Bir Blog Yazısını Geliştirmek İçin On Basit Yol: Çok daha spesifiktir, net bir vaat yapar, çok fazla teori veya ayrıntı yerine daha hızlı ve kolay çözümler isteyen okuyuculara hitap eder.

2: Girişi Kısaltın

Yazı yazmaya başlayınca girişin biraz fazla uzun sürmesine  izin vermek çok kolaydır. Bu kesinlikle iyidir  ama yazdığınız her şeyi yerinde bırakmanız gerekir. Tanıtımınız  ilgi çekici mi? Her bir cümle, okuyucuyu kendi  içine çekiyor mu? Belki de onlara uzaklaşmak istedikleri sorunun canlı bir resmini ya da gelecekleri hakkında bir vaat mi veriyor? Girişiniz biraz dağınık görünüyorsa, okuyucuların yoğunlaşmaları ve takip etmeleri zorlaşır.

3: Daha Fazla Görüntü Ekleyin

Başlangıçta büyük bir görüntü, okuyucunun dikkatini çekmenin her zaman mükemmel bir yoludur. Ancak metni parçalamak ve yararlı bilgiler eklemek (Örneğin, Ekran resimleri, kitap kapakları) yazı  boyunca görüntüleri  kullanabilirsiniz. Blogunuz için kaliteli ve ücretsiz görseller bulabileceğiniz siteleri bu yazımızda listelemiştik.
4: Daha Fazla Beyaz Boşluk Oluşturun

Beyaz alan, okuyucuların gerçek kelimelerle daha kolay bir şekilde etkileşime girmesini sağlar.

Aşağıdakileri kullanarak daha fazla boşluk ekleyebilirsiniz:

  • Kısa paragraflarda yazma.
  • Madde işaretli listeleri kullanma (bunun benzeri)
  • Tırnak işaretleri dahil edin (bkz. # 5)
  • Alt başlıklar kullanma (bkz. # 7)

5: Bir Alıntı Ekleyin

Başkalarından alıntılar yaptığınızda  yayınınızın desteklenmesine yardımcı olabilir. Ya bu etiketi kullanma yazınıza görsellik katar.

Normalde, tırnak işaretleri “blockquote” biçiminde ayarlanır; bu format genellikle sol tarafta girintili olacak şekilde bu örnekte görüldüğü üzere ekstra beyaz boşluk oluşturur.

6: Diğer İletilere Bağlantı Ekleme

Geçmişte bir konuyla ilgili yazmışmıydınız? Yayınınız arasında kısmen ya da alakalı olduğu yerlerde veya yayınınızın sonunda bir “Benzer Yazılar” bölümü ekleyin. Bu, insanları blogunuza daha da çekmek için harika bir yoldur. Farklı yetenek seviyelerine sahip okuyucuları ağırlamak istiyorsanız çok kullanışlı olabilir; Yeni başlayanlar ve / veya deneyimli okuyucular için daha gelişmiş mesajlar için temel bilgilere ve tanımlara bağlayabilirsiniz.

7: Alt Başlıkları Kullanın

Alt başlıklar bir çok okuyucu için çok faydalıdır: neyin yaklaştığını “işaretleme” yaparlar. Alt başlık kullanmadıysanız veya  çok net değilseniz, gidin ve mesajınızın her bir anahtar bölümüne kısaca, anlatmak üzere olduğunuz şeyleri açıklayan bir alt başlıkla başladığından emin olun. (Bu yazıda, örneğin, listedeki her bir madde bir alt başlık ile başlar.)

8: Sonuç Ekleme

Sonuç bölümü girişiniz kadar önemlidir. Okuyucularınıza tamamlanma hissi vererek yazılarınızı sonlandırır  ve okuyucuları harekete geçmeye zorlar.

Yazınızı nasıl tamamlayacağınızdan emin değilseniz, şunları yapabilirsiniz:

Okuyucuları, yazdıklarınızı uygulamaya teşvik edin. (“Bu fikirlerden birini bu hafta deneyin …”)
Ekstra kaynaklar sunun (“.pdf dosyamı indirmek için burayı tıklayın …”)

9: Dikkatlice Düzeltin

Yazılarınızı iyileştirmenin çok basit bir yolu onları dikkatli bir şekilde düzeltmektir. Yazım hataları yapmak çok kolaydır ve yazım denetleyiciniz mutlaka hepsini yakalayamaz.

Özellikle önemli bir yazı yazdıysanız o zaman başka bir blog yazarından düzeltme yapması için  yardım talep etmeniz gerekebilir. Bazen, başka  gözler kaçırdığınız hataları bulabilir.
10:Doğru Kategoriler

Bu küçük bir şey gibi görünebilir, ancak okuyucular için oldukça farklı olabilir. Yayınınızı doğru bir şekilde sınıflandırdığınızdan emin olun . Kesinlikle “kategorize edilmemiş” bir  varsayılan olarak kullanmaktan kaçının. Bu gelişigüzel ve profesyonelce olmayan bir bakış açısıdır.

Tüm bloglar kategorileri gezinme araçları olarak kullanmazlar, ancak siz de öyleyse, yayınınızı makul bir kategoriye koyduğunuzu kontrol etmek özellikle önem taşır. Bu şekilde, konunuzun belirli özelliğine ilgi duyan kullanıcılar, kendileriyle alâkalı geçmiş mesajları kolayca bulabilir.

Blog yayınlarınızı geliştirmek için  saatler harcamanız anlamına gelmiyor: Birkaç küçük değişiklik gerçekten parlamanıza neden olabilir.

Tabii ki, blogunuzdaki her bir yazı için bu tavsiyelerin hepsini  yapmanız gerekmiyor. Bunun yerine, bu hafta deneyeceğiniz bir veya iki tane seçin (ya yeni bir yayın üzerinde çalışırken ya da eski bir makale yayınladığınızda).

,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir