Sosyal Medya Katılımını Artırmak İçin 7 İpucu

Sosyal medya stratejinizi oluştururken, her şeyi yeni ve gelişen şekilde tutmak iyi bir fikirdir. Eğilimler değişirken pazarlama içeriğinizin ilgi çekici olmasını sağlamak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

İster bir bloga yeni başlamış olun, ya da yıllarca blog yapıyor olun, trafik ve katılım azaldı ise, artık sosyal medya pazarlama stratejinizi değiştirme zamanı geldi.

Sosyal medya pazarlaması  blogcu için neden önemlidir?

Yeni veya tecrübeli bir blog kullanıcısı olarak blogunuzda bir topluluk oluşturmanız önemlidir. Topluluğunuz, sadık okuyucular, içeriğinizi paylaşan kişiler ve sürekli ürün veya hizmet satın alan kişiler olacak. Sosyal medya, kitlenizi içeriğinizle bağlayan köprüdür.

Sağlam bir sosyal medya pazarlama stratejisine sahip olmak trafik ve katılımı artırmakla kalmayıp, aynı zamanda gelirinizi de artıracaktır.

Hazır olduğunuzda, sosyal medya pazarlama stratejinizi dönüştürmek için aşağıdaki yolları gözden geçirin:

Blog trafiğinizi artırın
Sosyal medyada ve blogunuzda daha iyi katılım görme
Okuyanların ve alıcıların destekleyici ve sadık bir topluluğunu oluşturun
1. Tanımlanmış Hedefleri Belirleyin

Sosyal medya pazarlama stratejinizi haritalamaya başlamadan önce açık ve iyi tanımlanmış hedefler belirlemelisiniz. Tam olarak nerede olduğunuzu ve nereye gitmek istediğinizi bilmeniz gerekir.

Hedeflerinizi GPS olarak düşünün. Başlangıç ​​yerinizi ve bitmek istediğiniz yeri belgeleyin. Örneğin, Facebook grubumda 100 kişilik bir grupla başladım ve yıl sonuna kadar 1.000’e kişiye sahip olmak isterim. Amaçları belirlemek varsayımları ortadan kaldırır ve zamanla ne kadar büyüdüğünüzü görme fırsatı bulmanız gerekir.

2. Akıllıca İçerik Sunun

Kitlenizin sorunları yalnızca içerik pazarlama stratejinizin anahtarı değil aynı zamanda sosyal medya stratejinizdir.

Harika içerikler sunmakla kalmayın, aynı zamanda kitlenizin en iyi içeriği almasını sağlayacak şekilde harika içerikler sunun. Oluşturduğunuz içeriğin kitleniz tarafından mümkün olan en iyi şekilde alınmasının sağlanması, katılımı büyük ölçüde artıracaktır.

3. Soru sormak

Böyle basit bir şey sıklıkla göz ardı edilir. Sosyal medya mesajlarının sonunda sorular sormak gerçekten yalnızca katılımı ve paylaşımı artırabilir.

Kitlenizi daha fazla dahil etmek için bile bir şeyler yapabilirsiniz: örneğin, bir arkadaşını etiketlemelerini veya favorilerini paylaşmalarını istemek.

4. En Çok Katkıda Bulunanlardan İçerik Alın

Bu gerçekten katılımı artırmaya yardımcı olabilir. Zaten başkalarının içeriğinin % 80’ini paylaşıyor olmalısınız, ancak birçok kişi ne paylaşacağınızdan veya hangi içeriği paylaşacağından emin olmayabilir.

Katılımcılar arasındaki en etkili kişilerin içeriğine bir göz atmayı deneyin. İçeriğini paylaşarak kitlenize, size  güvenebileceklerini gösterin, çünkü bunları yararlı içeriklerle bağlamak için kendi çalışmalarınızın dışına çıkmaya hazır olursunuz. Kitleniz paylaştıklarınıza güvenebileceklerini hissettiğinde size ve markanıza güvenmeye başlarlar ve içeriğinizle etkileşime girmeye daha istekli olurlar.
5. Sizin İçin Ne Esassa Ona Odaklanın

Sadece başkalarının Facebook’ta iyi iş çıkardığını gördüğünüz için Facebook’un sizin için veya blogunuz için iyi  olduğu anlamına gelmez.

Blogunuzun analizini kontrol ettiğinizden ve en ilgi çekici trafiğin hangi sosyal medya platformlarında kullandığına dikkat edin .

Organik trafiği nereden buluyorsanız çabalarınıza odaklanmanız gereken yer burasıdır. Her platform, her blog veya blogcu için tasarlanmamıştır. Kitlenizin bulunduğu yere gidin.

6. Şeffaf Olun

Kitlenizle açık olmanız çok iyidir.  Her şeyi vermek zorunda değilsiniz, ancak zaman zaman takipçilerle bazı kişisel anları paylaşmalısınız.

Sosyal medya, izleyicilerimize daha iyi bir şekilde bağlanmamızı sağlar. Bu bağlantıyı oluşturduğunuzdan emin olmak için kullanın. Çalışırken siz yanında yatan köpeğinizin fotoğrafını gönderin, işinizde başarısız olduğunuz bir zaman hakkında bir hikaye paylaşın, böyle şeyler bizi ve markalarımızı daha insancıl hale getirir.

Kitleniz gerçekle ilgili daha fazla bilgi edinmeye başladığında, sizinle daha fazla etkileşim kurmak ve  daha fazla bağlantı kurmak isteyecektir.
7. Daima bir Ürüne Bağlantı

Ücretli veya ücretsiz olsun, kitlenizi her zaman bir çeşit ürün ya da hizmete göndermelisiniz.

Her etkileşim bir fırsattır. Çoğumuz kendimizi tanıtmaktan korkuyoruz, ancak bu sizin geçiminizse, daha fazlasını yapmak zorundasınız.

Pinterest’te, canlı videolarda, Facebook gruplarında, Twitter’da, her yerde, isteğe bağlı veya ücretli ürünler veya hizmetlerle bağlantı kurun. Unutmayın, sosyal medya bir köprüdür. Kitlenizi blogunuza, işyeriniz, ürünleriniz ve hizmetlerinize ulaştırmak için bu köprüyü kullanın.

Sosyal medya sürekli değişiyor. Ancak, bunlarla alakalı kalmanıza ve kitlenizi içeriğinizle etkileşimde kalmanıza yardımcı olması için her zaman bunları yapabilirsiniz.

Sosyal olmaya ve aktif olarak yanıt vermeye ve kitlenize bağlanmaya dikkat edin. Birçok kişi mesaj veya yorumlara cevap veremeyerek desteklerini kaybeder. Basit bir “paylaşım için teşekkürler” bile uzun bir yol kat eder.

Sosyal medya pazarlaması dünyasında karşılaştığınız zorluklar ne olursa olsun, sizin için en iyi olanı ve kitlenizle en iyi şekilde bağlantı kurmanıza izin verecek şeyi odaklanmayı unutmayın.

,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir