Home Ofis Çalışanlar İçin Üretken Olmanın 5 Altın Kuralı

Çoğu kişinin hayalidir evden çalışmak. Kendimiz için, istediğimiz zaman, hatta bazen üzerimizde pijama varken çalışmak. Fakat evden verimli bir şekilde çalışmak için disiplin, planlama ve organizasyon gerekiyor. Bunlar olmaksızın, karmakarışık hale gelen işler evde çalışma istediğinizi daha başlamadan bitirebilir.

Evden çalışma özgürlüğünün sağladığı dengeyi bulmak ve  evde verimli çalışabilmek için bazı sınırlar ve kurallar koymak gerekir. Bunu yapmak için size yardımcı olacak 5 altın kuralı listeledik.

1. Çalışma saatlerini ayarlayın.

Evden çalışmanın en önemli yararlarından biri, çalışma saatlerinizi belirleyebilmenizdir; Sabahın erken saatlerinde veya günün geç saatlerinde, biyolojik durumunuza göre çalışabilirsiniz. Sabah 5’de kalkmanın savunucularından bir çok mesajlar okumuş  ve sabahın ilk saatlerinin  üretken olduğuna dair övgüler okumuşsunuzdur fakat bu herkes için geçerli değildir. Herkesin biyolojik saati farklıdır. Ya da ev düzeni farklıdır. En verimli olduğunuz saat dilimini belirlemek sizin işinizdir. Örneğin çocuklu bir aile için çocuklar okul çağında ise onların okula gittikleri zaman dilimi ev sakin olacağından en verimli dönem bu zaman olabilir.

Çalışma saatlerinin ayarlanması ve onlara bağlı kalınması, evde kolayca gerçekleşebilecek diğer işlerin de  ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Evde banyoyu temizlemek, bahçe sulamak, araba yıkamak gibi yapabileceğiniz şeyler vardır. Hepsi tamamlanması gereken görevlerdir. Ancak bu görevler iş hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmaz. Öğleden sonraları daha iyi çalışıyorsanız, ister saat 10’da isterse 2’de, işe başlamak yerine başka zamanlarda yapmanız gereken bu işleri iki çalışma saati arasında biraz mesafe bırakarak bu aralarda gerçekleştirebilirsiniz.

2. Bir iş bitirme rutininiz olsun.

Öncelikle akşam yemeğinden sonraya herhangi bir iş bırakmayın. Çünkü Harvard Üniversitende yapılan bir araştırmaya göre yatmadan önce bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi cihazların kullanımı uyku bozukluğu vb. hastalıklara neden olabiliyor. Bu nedenle gün içinde işlerinizi bitireceğiniz bir saat belirleyin. Her gün takip ettiğiniz bir rutin oluşturun. Böylece işlerin bittiği bir zaman belirlemiş olursunuz.
Rutin, ertesi gün için yapılacaklar listesini yazarak başlayabilir. Ardından, bilgisayarınızı kapatarak rutini bitirin. Bazıları “kişisel nedenlerden dolayı bilgisayara ihtiyacım olacak” diyebilir. Bu durum belki de geçerlidir, ancak yine de bilgisayarı kapatmanızı öneririz. Gerçekte, akşamları kişisel nedenlerden dolayı bilgisayara gereksinim duyarsanız, onu her zaman tekrar açabilirsiniz. Örneğin e-postalarınızı kontrol etmek gibi. Kullanmaya ihtiyaç duymazsanız da onu bırakırsınız. Ama sizi çok oyalayacak aktivitelerden kaçının. Örneğin Güldür Güldür’ün son bölümünü Youtube’dan izlemek gibi. 🙂

3. Mola verin ve hareket edin.

Evde çalışırken, yetiştirmemiz gereken görevler olabilir. Saatlerce ara vermeden çalışmak, hatta  masamızda öğle yemeği yiyip, gün içinde  hiç adım atmadan oturmak çok yanlış bir harekettir. Oldukça açıktır ki bu çalışma şekli genel sağlığımız için iyi değildir, ancak aralıklarla çalıştıkça üretken olduğunuzu göreceksiniz. Bir de çok çalışma saati çok üretkenlik anlamına gelmiyor hatta tam tersi araştırmalar mevcut.OECD ülkelerinde yapılan bir araştırma iş saatleri ile üretkenlik arasında aslında negatif bir korelasyon olduğunu gösteriyor; ne kadar çok çalışma saati o kadar az üretken oluruz.

Çalışma süresi arttıkça dikkatimiz dağılır ve verimliliğimiz düşer. Düzenli olarak ara vermek işin anahtar kelimesidir. Örneğin 2 saatlik oturumlar belirlersiniz, iki saat bilgisayar başında çalıştıktan sonra yemek arası verebilirsiniz. ya da evde yapmanız gereken başka bir işi yaparsınız ya da markete alışverişe gidersiniz. Günde 2 saatlik 3 oturumla bile çok verimli olacağınızı görebilirsiniz. Tabi ara verdiğinizde sosyal medyadan uzak durun, bilgisayarı kapatıp cep telefonunu elinize almayın yani 🙂

4. Oturum zamanlarına uyun.

Yukarıda 2 saat süren 3 veya 4 oturumla mesainizi tamamlayın demiştik. Bu oturumlarda yapacağınız işleri planlayıp bu planınıza sadık kalın. İlk oturumda e-postaları okumak ve cevaplamak, sosyal medya hesaplarınızı takip etmek gibi bir görev belirlediyseniz bunun dışına çıkmayın. Ya da 2. oturumda blog yazınızı yazmak görevi ise görevinizi tamamlayın. Esnek çalışmanın zararı işte bu oturumlardaki görevlerin sarkmasıdır. Elinizden geldiği kadar buna izin vermeyin. Plan dışı olaylar ortaya çıkabilir bu sizin elinizde değildir.
5. Ailenizin ve arkadaşlarınızın  beklentilerini karşılayın

Ailenize karşı sorumluluklarınız vardır. Çocuğu olanlar onlarla kaliteli zaman geçirmeli, anne-babası ile yaşayan genç çalışanlar ev işlerinde onlara yardımcı olmalıdır. Fakat bunlar hiç bir zaman rutininizi bozmamalıdır. Sizin evden çalıştığınızı bilen ama sizi hiç bir iş yapmıyormuş gibi düşüne arkadaşınız sizi kahve içmeye çağırabilir eğer uygun zamanının yoksa kolayca hayır demelisiniz.

İşte evden çalışmanın bir altın kuralı da, hayır demenin diplomatik sanatını öğrenmek ve çalışma programınızı korumaktır. Habersiz veya kısa sürede birisiyle görüşmek  için uygun zamanlar olabilir, ancak hepsi programımıza balta vurmadan.

Sizin de önerileriniz var ise aşağıda yorum olarak yazmanız bizi mutlu edecektir.

,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir