Yeni Chrome ve Safari Web’i Yeniden Şekillendirecek

browsers

APPLE VE GOOGLE istenmeyen çevrimiçi reklamları çökertiyorlar. Ve bu süreçte web’in çalışma biçimini de değiştirebilirler.

Geçen hafta Google , dünyanın en yaygın kullanılan web tarayıcısı olan Chrome’un , videoları otomatik oynatan, ekranın çok fazla içeriği görmek için beklemek zorunda bırakanlar da dahil olmak üzere , özellikle kötü reklamlar içeren sitelerdeki tüm reklamları engelleyeceğini doğruladı.

Apple bu arada dün Safari’nin web sitelerini otomatik olarak ses veya video oynatmasını izniniz olmadan durduracağını açıkladı. Şirketin bir sonraki tarayıcı güncellemesi, kullanıcılara varsayılan olarak “Reader” modunda sayfaları yükleme seçeneği sunacak ve bu da yalnızca reklamları değil başka birçok düzen unsurunu silecek. Bir sonraki sürümde üçüncü şahısların çevrimiçi yaptıklarınızı izlemesini engelleyecek özellikler de geliştirilecek.
Ancak iki şirketin planları sadece daha temiz bir web deneyimi anlamına gelmiyor. Web tarayıcılarının çalışma biçiminde bir değişimi temsil ediyorlar. Bir web sitesinin sunduğu kod ve içeriği pasif olarak indirmek ve çalıştırmak yerine, bu tarayıcılar web deneyiminizi şekillendiren aktif bir rol alacaktır. Bu, yayıncıların sadece reklamlarını değil, okuyucuların ne yaptıklarını ve sayfalarını ziyaret ettiklerini göremedikleri hakkındaki varsayımlarını yeniden düşünmek zorunda kalacakları anlamına geliyor.

Yıllarca, tarayıcılar web’in kendisini şekillendiren araçlar yerine web için portal olarak hizmet ettiler. Verdikleri kodu alırlar ve talimat verildiği şekilde itaatkar bir sayfa oluştururlar. Elbette, tarayıcılar pop-up reklamları engelledi ve potansiyel olarak kötü amaçlı web sitelerini ziyaret etmeyi deneyen kullanıcıları uyardı. Ancak yazı tipi boyutunu değiştirmenize izin vermenin ötesinde, tarayıcılar bir sayfanın içeriğini değiştirmek için genellikle çok şey yapmanıza izin vermez.

Firefox başkan yardımcısı Nick Nguyen, “Tarayıcılar her zaman standartlarla uyumlu olmalı ve tüm tarayıcıların aynı içeriği gösterdiğinden emin olunmalı” dedi.

Sorun, bu rahatlamanın berbat bir ağa neden olmasıdır. Yayıncılar, sitelerini, izniniz olmadan otomatik olarak video ve ses oynatan reklamlarla doldururlar. Reklamverenler, ziyaret ettiğiniz sayfalarla ilgili verileri toplar. Ve suçlular kötü amaçlı reklamlar vermek için bazen kötü reklamlar kullanırlar .

,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir