Terapist Sohbet Botu

 

CHATBOTLAR DÜNYAYI ELE GEÇIRIYOR . Geçtiğimiz birkaç yıl içinde sanal yardım ajanları, modern toplumda şaşırtıcı derecede hassas işler aldı: İç savaştan kaçan Suriyeli mültecilere, yoğun nüfuslu şehirlerde yaşayan milyonlarca Çinli insan için sessiz düşünce mekanları yaratma ve Avustralyalıların ulusal engelli yardımlara erişmesine yardım etme danışmanlığı . Botlar yardım, destek ve arkadaşlık teklif etti. Ancak bunların hiçbiri şimdiye kadar bunu yapmamıştı ;hastaları tedavi edebilirler mi?

Bu tartışma bir  terapist chatbot’un piyasaya sürülmesi ile değişti .Stanford psikologları ve AI (Artificial Intelligence-Yapay Zeka )uzmanı bir ekip tarafından yaratılan Woebot, insanlar yönetmenize yardımcı olmak için videoları ve kelime oyunları kullanarak, kısa günlük sohbetlerini, duygudurumlarını ve ruh sağlıklarını izleme gibi bir çok iş yapıyor . Geçen yıl bir beta oluşturma ve klinik verileri toplamaya başladıktan sonra, Woebot Labs Inc., tam ticari ürünü geçen ayda 39 dolara günde bir kez kontrol eden, yarı açık, kişiselleştirilmiş bir chatbotu piyasaya sundu.

Konuşma terapisi oturumlarında ödeyecek zamanı ve parayı bulmak birçok kişinin ulaşamayacağı bir şey olduğundan, bir chatbot psikiyatri için yararlı olabilir. Woebot’un psikologlarından Alison Darcy ve şirketin CEO’su insan ilişkilerinde çok fazla karmaşa var” diyor. “Ya da arkadan yargılanma korkusu.
Tabii ki, bir chatbot’tan umut verici gerçek tıbbi sonuçlar almak yeni yasal ve etik konular getiriyor. Woebot bir kişi gibi görünse de, hastaya aslında “kendi macerasına göre kendi kendine yardım çözümünü seçmeyi açıkça söyler. Woebot, anında doğaçlamasını sağlayacak makine öğrenme teknolojilerinden çok, deterministik. Duygudurum verilerini toplarken bir hastanın girebileceği tüm metinleri ve emojileri işlerken bot, karar verme ağacının dallarını 10 dakika boyunca kişisel yanıtlar ve takipler sunarak izler. Çoğunlukla soru sorar.

“Bugün enerjiniz nasıl?”

“Nasıl hissediyorsun?”

“Şu an dünyada neler oluyor?”

Bu talimatlar, günümüzün en popüler konuşma terapisi ve bilişsel davranışçı terapi modeli üzerine  insanlara olumsuz düşüncelerini daha nesnel bir şekilde yeniden ifade etmelerini sağlıyor. Hastalar yaşam olaylarına duygusal tepkilerinden bahsetmeye ve daha sonra stres, kaygı ve depresyona neden olan psikolojik tuzakları tanımlamaya teşvik edilir. Darcy, “İyi bir terapis başkasının sürecini kolaylaştırmalı, onun bir parçası olmamalıdır” diyor.

Bazı açılardan, bir CBT chatbot bu felsefenin nihai tezahürüdür. Darcy, “Woebot, her şeyi anlatabileceğiniz bir robot” dedi. “Bilgisiz olduğunuz bazı sihirleri tespit ederek kendiniz hakkında bilmediğiniz şeyleri size söyleyecek olan bir AI değil” Woebot, yalnızca kendisine bildirdiğiniz kadarını biliyor ve sadece Kendinize yardım etmeye karar veriyorsunuz.

Bu asılsız bir kavram değildir. 2014’te Darpa , Kaliforniya Üniversitesi Yaratıcı Teknolojiler Enstitüsü’nde geliştirilmiş, somutlaşmış bir avatar olan Ellie adlı bir sanal terapistin çalışmasını finanse etti. 239 katılımcının iki grubu Ellie’yle görüştü: Birisi tamamen otomatik bir botla konuştuğunu düşünürken, diğerleri makinenin arkasında gerçek birisinin olduğunu söylediler. Gerçekte, tüm katılımcılara rastgele tamamen ya da yarı otomatik bir sanal insan atandı, ancak bir robotla konuştuğunu düşünen katılımcıların en derin ve en karanlık sırlarını açığa çıkarmak ve açığa çıkarma ihtimalleri daha yüksekti. Odadaki bir insanın fikrini bile değiştirmek daha üretken oturumlara yol açtı.

Ellie, ticari olarak bulunmayan bir ürün değil, bir araştırma projesiydi, ancak bilgisayarların gerçekten harika terapistler yapabileceğinin en güçlü kanıtıydı. Ve konuşma terapisinden “konuşma” yı kaldırmanın da yardımcı olduğunun kanıtı var. Kısa bir süre önce görüntülü görüşme terapisi oturumlarına ek olarak metin sohbetine bakan bilim adamları, mesajlaşma seçeneğinin aslında kişilerarası kaygıyı azalttığını, böylece hastaların utanç, suçluluk ve utançla savunulan konuları daha kapsamlı bir şekilde ifşa ettiklerini ve tartışmalarına izin verdiğini gözlemledi.

Klinik Chatbot

X2AI botlarını terapist asistanlar olarak tanımlıyor; bu, tedavi olmaktan çok yardım ve destek sunduğunu gösteriyor. Çoğunlukla bu botlar terapiden çok daha destekleyici bir role sahiptir. Bu şekilde, Woebot farklıdır. Zihinsel sağlık ile mücadelelerine özen göstermeyenler için erişilebilir bir seçenek olan kendi başına bir tedavi olarak fatura edilmektedir. Darcy, insanları iyi bir ilk deneyim haline getirmek ve hatta daha yoğun bir müdahale biçimine ihtiyaç duyduklarında farkına varmalarına yardımcı olmak için “ağ geçidi terapisi” gibi görür.

Woebot belli ki lisanslı bir hekim değildir ve teşhis koymaz veya ilaç yazmaz. Gerçek zihinsel sağlık krizleriyle uğraşacak donanıma sahip değildir. Birinin başı dertte olduğunu hissettiğinde, gerçek dünyada yardım istemeleri önerilir ve metin ve yardım hattı kaynakları sağlar.

Deneysel bir tasarım açısından bakıldığında, mükemmel olmaktan çok uzaktır. Kendi kendini raporlama şüphesiz güvenilmez. Ve kontrol grubu ideal değildir: Woebot ve bir insan terapisti ile kısa mesajlar arasında daha iyi bir karşılaştırma olacaktır, en azından Amerikalı Psikiyatri Birliği ile çalışmadan önce zihinsel sağlık uygulamaları için bir dizi kılavuz oluşturmaya çalışan Steven Chan, (UCSF’nin ilk klinik bilişim uzmanı) “Yapmaya çalıştığımız nokta hiçbir şeyden daha iyi olmasıdır, o zaman çok fazla potansiyel gösteren ilk adım” diyor. Bunun ötesinde, Woebot’un terapist değeri hakkında uzun vadede söyleyebileceğimiz fazla bir şey yok.
Woebot’u desteklemek için hakemli klinik verilere sahip olmak tek terapi chatbotu ayıracaktır. Ancak, bu sonuçları depresyonu önemli ölçüde azaltabileceğini iddia etmek için kullanmak, Woebot’u, destekleyici rollerdeki botların önüne geçmeyi başarmış olan yasal yükümlülüklere maruz bırakabilir. Ahlaki ajans olmadan özerk kod herhangi bir suç işlemesinden suçlu bulunamaz. Fakat zarar verirse, ürün sorumluluğunu düzenleyen sivil yasalara tabi olabilir. Çoğu üretici, ürünlerine olası tehlikeler konusunda uyarı etiketleri koyarak bu riskleri ele alıyor; Woebot’un, kişilerin yardım almak için bir yedek olarak kullanmamaları gerektiğini söyleyen birtakım bir feragatname vardır.

Woebot’un şu anki enkarnasyonu ile ilgili bir başka büyük sorun var: Sadece sizinle Facebook Messenger üzerinden konuşuyor. Facebook hizmetleri HIPAA’ya uyumlu değil, ancak bu durumda yine de önemli değil. Woebot lisanslı bir tıbbi sağlayıcı olmadığından, onunla yapılan herhangi bir görüşme ilk etapta tıbbi veri gizliliği ve güvenlik yasası tarafından korunmaz. Darcy’nin ekibi Woebot’un tüm kullanıcılarını anonim tutmak için sonunda bir duvar inşa etmiş olsa da, Facebook tam olarak sizin kim olduğunuzu biliyor. Ve Facebook, siz veya Woebot değil, tüm konuşmalarınızın sahibi.

Bu yüzden Darcy’nin ekibi, Facebook evreni dışında bağımsız uygulamalar oluşturmak için para toplamaya çalışıyor. Ancak şimdilik en azından gizlilik endişeleri insanların kaydolmasını engelledi.

Woebot’un, Facebook’ta hızlı bir şekilde kontrol etme kolaylığını sevdiklerini söyleyen yaklaşık 150 uzun vadeli beta kullanıcısı var. Chan, jives’i gerçek hayatta gördüğü trendle şöyle diyor: Hastalar, doktorlarının, güvenli olmayan bir iletişim kanalı olan kısa mesaj yoluyla onlara her saat ulaşmalarını istiyorlar. “Bu biraz komik” diyor. “İnsanlar, güvende olduğu yönünde bir fikir edinirlerse, bir şey ifşa ederler. Birine ulaşmak istedikleri gizlilik kaygılarını geçersiz kılar çünkü çok daha soyut ve kısa ömürlüdür. “Woebot’un kullanıcıları için, soyut ve geçici bir dinleyici de sadece ihtiyaç duydukları şey olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir